Zbiórka Badania niedźwiedzia Baloo  - zdjęcie główne

Badania niedźwiedzia Baloo

6 465 zł  z 16 000 zł (Cel)
Wpłaciło 249 osób

Badania i leczenie misia

Baloo został interwencyjnie odebrany z cyrku ze względu na zagrożenie zdrowia. Musieliśmy go jak najszybciej przebadać, żeby zacząć leczenie. Teraz musimy zapłacić FV za te badania.

4-letni niedźwiedź Baloo przez 2 lata pracował w jednym z polskich cyrków. Z badań wynika, że niedźwiedź nie ma praktycznie wszystkich pazurów, ma złamane górne kły, z zaawansowaną próchnicą i otwartymi kanałami zębowymi, zanik mięśni, zwyrodnienie przedniej łapy oraz brak witaminy D w organizmie. Do wykonania kompleksowych badań wezwaliśmy lekarzy weterynarii Julię Bohner i Franka Goeritz'a z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research z Berlina, najbliższej jednostki zajmującej się diagnostyką i leczeniem tych zwierząt. Chcieliśmy, by Baloo został przebadany przez najlepszych specjalistów. Badanie trwało prawie 4 godziny i obejmowało kompleksową diagnostykę – badania krwi, moczu, kału, wykonanie RTG i USG za pomocą nowoczesnych, przenośnych aparatów, oraz wiele innych. Wyniki tych badań posłużą za dowody w sprawie przeciwko właścicielom niedźwiedzia. Jednak przede wszystkim nie mogliśmy zwlekać z wykonaniem badań, bo zdrowie Baloo było poważnie zagrożone. Tylko dzięki badaniom wiemy, jak leczyć niedźwiedzia i czego najbardziej potrzebuje! Nam została teraz do zapłacenia faktura za to badanie. Niestety – nie było ono tanie... Całkowity koszt badania to 4000 euro, czyli około 16 000 zł! Mamy 3 tygodnie na zapłacenie tej faktury!!! 

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Historia Baloo

Jedynym polskim cyrkiem nadal wykorzystującym niedźwiedzie pozostawał w tym sezonie Cyrk Vegas. Jego pokaz polegał wyłącznie na prezentacji zwierzęcia w przerwie spektaklu. Pracownik podchodził do klatki, głaskał go i karmił popcornem. Dodatkowo w jednym z wywiadów właścicielka cyrku chwali się, że Baloo był karmiony również bitą śmietaną. Baloo przebywał na samochodowej przyczepie, którą dzielił z gadami. Wydzielona dla Baloo część przyczepy posiadała okratowane wejście i niewielkie okienko w górnej części. Podłoga przyczepy została wyłożona gumą, a w połowie również wysypana trocinami. W przyczepie nie stwierdzono miski z wodą ani pożywienia. Zewnętrzny wybieg stanowiła elipsa o wymiarach około 5x5m, ale niedźwiedź wychodził na niego prawdopodobnie tylko podczas pokazów karmienia popcornem.

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Odebranie niedźwiedzia

Po konsultacji przez zoologów i lekarzy weterynarii zebranych przez Fundację Viva! podczas śledztwa materiałów na temat warunków, w jakich utrzymywany jest niedźwiedź w Cyrku Vegas, podjęto decyzję o natychmiastowej interwencji ze względu na zagrożenie życia i zdrowia zwierzęcia.

W interwencji udział wzięli:

– adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji VIVA!;

– dr nauk biologicznych Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu;

– Magdalena Scherk-Trettin, fundacja Vier Pfoten, zajmująca się ratowaniem niedźwiedzi;

– dr nauk biologicznych Agnieszka Sergiel, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk;

– dr nauk biologicznych Robert Maślak, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców, Uniwersytet Wrocławski;

– lek. wet. Paweł Botko, specjalista chorób zwierząt nieudomowionych, wieloletni pracownik Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu;

– lek. wet. Jarosław Przybylski, Ogród Zoologiczny w Poznaniu;

– Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach;

– Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Przebieg interwencji

Fundacja VIVA! 5 lipca 2016 roku złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez właścicieli cyrku i na podstawie tego zawiadomienia otrzymała asystę śląskiej policji do przeprowadzenia interwencji na terenie cyrku. Już podczas zabezpieczania terenu cyrku przez funkcjonariuszy specjaliści potwierdzili, że w przypadku niedźwiedzia stan jest poważny i zwierzę nie może pozostać na terenie cyrku. Pierwsze spostrzeżenia podczas obserwacji Baloo wskazywały na poważne problemy w zakresie układu ruchu, słabą okrywę włosową czy brak pazurów. 

Po wejściu na teren cyrku specjaliści orzekli jednogłośnie – zdrowiu i życiu niedźwiedzia Baloo zagraża realne niebezpieczeństwo. Podobne wnioski mieli w zakresie stanu zdrowia i warunków krokodyla nilowego (który posiadał dokumenty kajmana krokodylowego) i trzech żółwi. Zwierzęta te przebywały w zbyt małych pojemnikach, na trocinach, w pomieszczeniu do którego nie dostawało się światło słoneczne. Przyczepa, na której przewożone i przetrzymywane były zwierzęta, nie była klimatyzowana, a w terrariach nie były utrzymywane właściwe warunki, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza.

Po stwierdzeniu zagrożenia zdrowia, a w przypadku gadów nawet życia, zapadła decyzja o odbiorze zwierząt Cyrkowi Vegas. Fundacja Viva złożyła stosowny wniosek do Urzędu Gminy w Pawłowicach, na terenie której cyrk Vegas aktualnie przebywał, a policja postanowiła zabezpieczyć zwierzęta jako dowody w sprawie.

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Nowe życie Baloo

Wszystkie odebrane przez Fundację VIVA zwierzęta zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, który nie tylko jest uprawniony do opieki nad zwierzętami niebezpiecznymi (takimi jak niedźwiedź czy krokodyl), ale też ma bardzo duże doświadczenie i warunki do utrzymywania i leczenia tych zwierząt. Zwierzęta przebyły drogę między Pawłowicami a Poznaniem w klimatyzowanych samochodach, z częstymi przystankami na odpoczynek i pojenie. Baloo dotarł w nocy do azylu dla niedźwiedzi, który w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu wybudowała austriacka fundacja Vier Pfoten.

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Nowa dieta

Baloo w ZOO w Poznaniu otrzymuje zbilansowane posiłki, odpowiednie dla niedźwiedzi. Uwielbia orzechy, marchewki, śliwki i jabłka. Buraki są pożywieniem ostatniego wyboru, natomiast surowe ogórki nie przekonują go w ogóle. 

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Wyniki badań Baloo

Podczas badań potwierdziły się przypuszczenia z oględzin dokonanych na miejscu interwencji przez lekarzy weterynarii tam obecnych: niedźwiedź jest zbyt mały jak na swój wiek, a jego problemy z poruszaniem wynikają z braku ruchu. Stwierdzono też, że niedźwiedź praktycznie w ogóle nie przebywał na słońcu, a nienaturalne podłoże doprowadziło do poważnych chorób układu ruchu. Wszystkie te problemy wynikają z długotrwałego przebywania niedźwiedzia na przyczepie samochodowej. Potwierdza to tylko obserwacje Fundacji Viva, że Baloo był wypuszczany na zewnętrzny wybieg tylko na czas pokazów i karmienia popcornem. Zgodnie z obserwacjami działaczy VIVY zwierzę nie przebywało na zewnętrznym wybiegu w innych niż pokaz karmienia czasie i okolicznościach.

Już wiadomo, że Baloo wymagać będzie skomplikowanego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. Już pierwsze zalecenia lekarzy weterynarii z IZW po wykonaniu RTG i USG zakładały przerwanie kwarantanny i jak najszybsze wypuszczenie niedźwiedzia na naturalne podłoże, do lasu, z możliwością wspinania się po drzewach i kąpieli.

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Nowy wybieg

Baloo przebywa teraz na wybiegu 120 metrów kwadratowych. Należy podkreślić, że to znacznie więcej, niż wymagają polskie przepisy. Te nakazują zapewnienie 2 niedźwiedziom wybiegu 100m2. Ale zarówno według nas, jak i dyrekcji oraz pracowników poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, Baloo zasługuje na znacznie więcej. Dlatego trwa błyskawiczna budowa nowego wybiegu o wielkości kilku tysięcy metrów kwadratowych, na którym Baloo będzie miał do dyspozycji różne zabawki do ćwiczeń mięśni oraz swoje własne SPA – basen, w którym będzie mógł się kąpać. A że Ballo uwielbia wodę – będzie to dla niego prawdziwa radość!!!

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Pomóż nam pomagać!

Postępowanie przygotowawcze w sprawie znęcania się nad Baloo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA będzie pełniła w tej sprawie prawa pokrzywdzonego. Musimy zapłacić 16 000 zł za badania, które będą dowodem w tej sprawie. Mamy na to zaledwie 3 tygodnie. A to dopiero początek walki o przywrócenie niedźwiedziowi zdrowia! 

POMÓŻ NAM POMAGAĆ!!!

Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo Zdjęcie opisu zbiórki Badania niedźwiedzia Baloo

Komentarze


  • Ala - awatar

    Ala

    02.09.2016
    02.09.2016

    grosz do grosza - kto może niech wesprze w wynagrodzeniu za to co ludzie mu zgotowali :(

  • Kamil - awatar

    Kamil

    30.08.2016
    30.08.2016

    20

  • Ola - awatar

    Ola

    30.08.2016
    30.08.2016

    Żebyś był zdrowy i w końcu szczęśliwy!

  • Agata - awatar

    Agata

    25.08.2016
    25.08.2016

    Mam nadzieję, że już nigdy nie spotka Cię nic złego ze strony ludzi. Życzę Ci abyś wracał do zdrowia i przebywał w pełnym spokoju.

  • Ewa - awatar

    Ewa

    23.08.2016
    23.08.2016

    Dla kochanego niedźwiadka oby szybko wyzdrowiał :)

6 465 zł  z 16 000 zł (Cel)
Wpłaciło 249 osób

Wpłaty: 249

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Iwona - awatar
Iwona
10
Sławomir - awatar
Sławomir
10
Marta - awatar
Marta
10
Beata - awatar
Beata
20
Weronika - awatar
Weronika
5
Ala - awatar
Ala
12
dagmara - awatar
dagmara
5
Klaudia - awatar
Klaudia
5
Kamil - awatar
Kamil
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij